+420 724 372 320 l.flegrova@gmail.com

Co je fyzioterapie?

 

Fyzioterapie je obor zdravotnické činnosti zaměřený na diagnostiku, prevenci a terapii funkčních poruch pohybového systému.

Fyzioterapie využívá standardizované postupy fyzikální terapie a volí léčbu ze škály různých technik s jejichž pomocí cíleně ovlivňuje funkce pohybového systému i psychiku. Fyzioterapeut učí pacienta zásadám správného životního stylu a když je potřeba nějaký sval nebo kloub uvolnit, pak fyzioterapeut cílenou technikou zasáhne. 

Fyzioterapie se uplatňuje jako prevence, v léčebné fázi i jako následná rehabilitace, a to ve všech oblastech péče o zdraví.

Fyzioterapie pomáhá při zraněních, nemocech, vrozených vadách i v omezeních díky věku. Nejčastěji pomáhá s bolestmi zad, hlavy, nohou, při vadném držení těla.

Nečekejte od fyzioterapie uzdravení bez práce, zlepšení a vymizení problémů můžete dosáhnout pouze při pravidelností, ne pokud si vzpomenete na fyzioterapii, až když vás něco bolí.

Fyzioterapie hledá příčinu, ne následky. Pokud se chcete zbavit problémů, musíte na sobě pracovat a něco změnit.

Mít osobního fyzioterapeuta už není výsadou pouze vrcholových sportovců. Fyzioterapie může pomoci při mnoha problémech způsobených při běžném životě a běžné práci.

K čemu je sportovní fyzioterapie?

Sportovní fyzioterapie pomáhá sportovcům s prevencí před zraněním, kontroluje kvalitu pohybu, zvyšuje výkonnost, kompenzuje jednostrannou zátěž, učí, jak sportovat bezpečně.

Sportovci by měli navštěvovat pravidelně maséra především v přípravném období nebo po extrémním zatížení. Kvalitní sportovní masáž, uvolní svalové napětí, zkrátí se regenerace.

Je vhodná fyzioterapie pro děti a mládež, mladé sportovce?

Fyzioterapie pomáhá rozvinout talent a snížit riziko zranění z přetížení. Učí, jak využít možnosti svého těla, zlepšit koordinaci a kvalitu pohybu. Pomáhá odbourávat slabá místa.

Jaký je rozdíl mezi fyzioterapií a masáží?

Fyzioterapeut má odborné vzdělání, patří ke zdravotníkům. Fyzioterapeut si musí průběžně obnovovat a doplňovat dovednosti a způsobilosti s rozvojem oboru a účastnit se celoživotního vzdělávání. Maséra naleznete spíše ve studiu nebo salónu.

Masáž zpravidla představuje příjemný relax a uvolnění. Je užitečná a je určená pro radost nebo pro výkon. Každý člověk, který chodí pravidelně na masáže, má uvolněnější svalovou soustavu a lepší krevní oběh. Masáže jsou pro organismus velice prospěšné a zdravé.

Sportovci by měli navštěvovat pravidelně maséra především v přípravném období nebo po extrémním zatížení. Kvalitní sportovní masáž, uvolní svalové napětí, zkrátí se regenerace.

Fyzioterapie x rehabilitace?

Rehabilitace pomáhá zvládnout zranění rychle a navrátit se do plného pohybu. Zároveň učí, co dělat, aby se potíže/bolest nevracely, případně, aby se zranění neopakovalo. Fyzioterapie je součást rehabilitace.

 

Pozor! Nezapomeňte před fyzioterapií, masáží i před cvičením upozornit na svůj zdravotní stav. Zmiňte všechny zdravotní problémy, prodělané operace, těhotenství, alergie atd.